Posiłki, które spożywamy najczęściej, to pochłaniacz czasu. Chleb z serem czy schabowym, ziemniaki z kotletem, soczewica czy kasza z gulaszem na bazie białka roślinnego to wszystko opcje. Wybieramy zdrową żywność, a zegar wciąż tyka ....
Aż pewnego dnia, czasem wcześniej niż inni, czasem później (a czasem wcale), nastąpiło wielkie bum! Ponad 52% Polaków ma problem z wagą. Stale wzrasta zachorowalność na choroby przewlekłe: nadciśnienie, cukrzycę, nowotwory.
Nasze problemy nie wynikają wyłącznie ze złego łączenia pokarmów. Pisałam o tym w swoim artykule. Przyczyną może być długotrwałe i częste spożywanie posiłków, które zawierają dwie najbardziej znienawidzone grupy pokarmowe.
Jak działa układ pokarmowy - węglowodany
Trawienie węglowodanów (zbóż i słodkich owoców, ziemniaków, płatków śniadaniowych) rozpoczyna się w jamie ustnej. Podczas żucia pokarm mieszany jest ze śliną. Powoduje to alkaliczny odczyn. Na tym etapie zaczynają działać enzymy trawienne zawarte w ślinie - rozkładają one cukry złożone i proste. Te wstępnie strawione węglowodany przedostają się do żołądka, a następnie są przepychane do dwunastnicy. Żołądek nie jest istotną częścią procesu trawienia węglowodanów. Jest on jedynie "stacją przesiadkową".
Na dwunastnicę wpływają również enzymy trawienne. Enzymy te pochodzą z trzustki, która odgrywa ważną rolę w trawieniu węglowodanów. Dostarcza ona hormony i enzymy, które są zewnętrznie wstrzykiwane do krwi (np. Jest ona również wewnętrznie dostarczana do dwunastnicy.
W dwunastnicy węglowodany są trawione, a następnie przechodzą do jelita cienkiego i grubego, gdzie są wchłaniane.
Ważne jest, aby trawienie węglowodanów odbywało się w środowisku zasadowym. Proces trawienia węglowodanów rozpoczyna się w jamie ustnej, a kończy w dwunastnicy. Dopiero wtedy organizm może prawidłowo wchłaniać i rozkładać węglowodany.
Jak działa układ pokarmowy - białka
Trawienie białek przebiega zupełnie inaczej. Pokarmy białkowe (mięso, ryby, nabiał i rośliny strączkowe, a także orzechy) są mieszane podczas żucia ze śliną. Jednak w przypadku pokarmów białkowych ślina ma odczyn obojętny, a nie zasadowy. Ślina służy jako środek nawilżający, który ułatwia żucie i transportuje pokarmy białkowe do żołądka.
Żołądek miesza białko z kwasem solnym i pepsyną, aby zwiększyć skuteczność działania kwasów solnych. Kwas solny i pepsyna wpływają na trawienie białek i przesuwają je do końca żołądka, gdzie są następnie przesuwane do odźwiernika. Odźwiernik otwiera się, aby umożliwić przedostanie się strawionych pokarmów do dwunastnicy, gdy wejdzie w kontakt z białkiem. Dieta rozdzielna, która nie łączy węglowodanów i białek, potrzebuje od 20 do 40 minut, aby strawić białko. Po tym, jak pokarm opuści żołądek, przechodzi do dwunastnicy, która następnie przechodzi do jelita cienkiego i grubego, gdzie składniki odżywcze są wchłaniane.
Co się dzieje, gdy na naszych talerzach łączymy węglowodany i białka?
Już w jamie ustnej, podczas żucia ślina staje się zasadowa. Dzieje się tak, ponieważ organizm wykrył obecność węglowodanów i zaczął wstrzykiwać do śliny enzymy, które pomagają je strawić. Ta alkaliczna kombinacja białek i węglowodanów dociera do żołądka, gdzie, dzięki obecności białka, rozpoczyna swoją pracę. Wydziela on kwasy solne, które są używane głównie do neutralizacji zasadowego reagenta zawartości.
Żołądek musi teraz wyprodukować ponad 4x więcej kwasów solnych, aby najpierw zneutralizować białko, a następnie je strawić. Trwa to 40 minut. Kiedy po 40 minutach strawione białko dotrze do końca żołądka, odźwiernik nie otworzy się i cała zawartość (niestrawność) wróci na początek żołądka, aby zostać strawiona.
Czasami potrzeba czterech pełnych cykli, aby żołądek w pełni strawił białko i węglowodany, zanim odźwiernik się otworzy i pokarm dotrze do dwunastnicy. To trwa dłużej. Po zjedzeniu obiadu nasze żołądki czują się pełne, a my czujemy się głodni. Pokarm nie jest wchłaniany do krwi, ale krąży bez końca na "karuzeli żołądkowej".
Drugi problem polega na tym, że ten sposób spożywania pokarmu prawie nigdy nie doprowadzi do całkowitego strawienia. Węglowodany zostały wystawione na działanie kwasu solnego i pepsyny, zanim mogły zostać w pełni strawione. Białka zamiast trafić do dwunastnicy w jednym cyklu żołądkowym (jak powinny), krążyły w mieszaninie kwasowo-zasadowej wielokrotnie. Powodowało to, że część pokarmu nie była trawiona, a następnie trafiała do kolejnego etapu układu pokarmowego, gdzie mogła być przechowywana przez lata w postaci gnijących lub fermentujących złogów.
Dieta rozdzielna - węglowodany i białka
Dieta rozdzielna to połączenie grup pokarmowych, które można jeść razem, oraz tych, których nie powinno się spożywać. Temat ten został omówiony bardziej szczegółowo w artykule Jak łączyć pokarmy, praktyczny poradnik. Tych propozycji jest wiele i można by pomyśleć, że jedna zasada to mrzonka. Jest ona niemożliwa do wprowadzenia w życie.
Gdybyś mogła wprowadzić jedną zmianę w swoim sposobie przyrządzania posiłków, byłoby to oddzielenie spożywanych białek (mięs, ryb i roślin strączkowych) od węglowodanów (kasz zbożowych, ziemniaków słodkich owoców i innych ziaren).
To jest "przekrój" kuchni polskiej. Na naszym blogu znajdziecie też kilka przepisów (w zdecydowanej większości), które pokazują takie połączenia. Wciąż uczymy się, jak jeść zdrowo. Można jeść zdrowo i smacznie bez konieczności łączenia węglowodanów z białkami. Jak to zastosować w praktyce?
Zielony pasuje do wszystkiego
To najłatwiejsza zasada do zapamiętania przy wprowadzaniu diety rozdzielnej. Dodaj zieleninę do swojej diety, jeśli nie wiesz, czym zastąpić białka lub węglowodany. Wszystkie białka (mięsa i ryby, nabiał, rośliny strączkowe) powinny być spożywane z warzywami, najlepiej zielonymi. Istnieje wiele dostępnych opcji (sałata i szpinak, rukola, ogórki, kapusta, pomidory, marchew, itp.). Można z nich przyrządzać sałatki, które dobrze komponują się z pokarmami białkowymi.
Nie musisz jeść kaszy faszerowanej mięsem. Możesz je również jeść z sałatką. Jedząc więcej warzyw poczujesz się pełniejszy i bardziej zadowolony.
Nasze najlepsze zdrowe kombinacje
Wciąż uczymy się, jak utrzymać dietę rozdzielną w naszej rodzinie. Choć przyznaję, że z trudem przychodzi mi przestrzeganie zasady niełączenia węglowodanów z białkami, to z każdym miesiącem jest coraz lepiej. Mój organizm dostarcza mi sygnałów i motywacji do zmian, a ja czuję się lepiej.
Chleb z serem i szynką jest niewskazany
Jako dziecko uwielbiałam chleb z masłem i ogórkiem. To połączenie (chleb razowy z warzywami) jest tym, co uwielbiam i smakuje wyśmienicie. Możesz zastąpić ogórek pomidorem, pietruszką i cebulą lub oliwą z oliwek extra virgin.
To jest posiłek węglowodanowy. Nie ma w nim białka, poza tym, które znajduje się w warzywach i ziarnach. Ważna uwaga: Twój organizm jest w stanie doskonale strawić węglowodany i białka zawarte w tym produkcie.