Przy większej ilości zadań i mniejszej ilości czasu, coraz trudniej jest dokonywać zdrowych wyborów. Nie mamy pomysłów na zdrowe, szybkie w przygotowaniu posiłki, które pokocha cała rodzina. To tylko niektóre z powodów, dla których nie odżywiamy się zdrowo. Chcesz dowiedzieć się więcej?
W grudniu 2016 roku przeprowadziliśmy prostą ankietę wśród naszych czytelników w ramach naszych starań o stworzenie kursu zdrowego odżywiania. Miała ona na celu odkrycie, jakie problemy zdrowotne macie ze zdrowym odżywianiem.
Jak większość ludzi wie, ważne jest, aby dobrze się odżywiać. Nawet więcej, będą oni recytować: "jedz więcej świeżych owoców, warzyw, wystrzegaj się tłuszczów trans, ogranicz czerwone mięso lub wyeliminuj je całkowicie, gdy zostaniesz o to bezpośrednio zapytany."
Ci sami ludzie, choć nie wszyscy, redukują tę wiedzę do następującej: "ważne, ale ewentualnie ....". Dlaczego? Jakie dziwne moce odpowiadają za to, że mimo iż jesteśmy świadomi związku między tym, jak się czujemy, a tym, co jemy, nie słuchamy rozumu? Nie korzystamy z wiedzy, która jest dostępna wieloma kanałami.
To badanie zostało zrobione po to, aby "odczarować" to zjawisko. Nie ukrywam, że zebrane przez nas informacje były kluczowe w naszej bieżącej pracy nad treścią kursu. Dlaczego były tak ważne?
Nie sztuką jest zachęcić kogoś do rozpoczęcia jakiegoś procesu. Zdrowe odżywianie... może być trudnym zadaniem, ale jest możliwe. Na tym właśnie polega sztuczka w prowadzeniu kogoś. Musisz pomóc tej osobie znaleźć motywację do wprowadzenia zmian.
Dlaczego to jest miesiąc? Badania Charlesa Duhigga w "Sile nawyku" pokazują, że w przypadku większości czynności wystarczy miesiąc, aby stały się one regularnym powtarzaniem. Nawyki są jak "autopilot", który pozwala nam wykonywać wyuczone zachowania automatycznie w przyszłości. Pozwoli nam to na wyrobienie nowych nawyków żywieniowych.
Ankieta przeprowadzona wśród naszych czytelników
Ankieta składała się z pytań otwartych, na które czytelnicy mogli odpowiedzieć. Niektóre z nich były krótkie, inne zaś kilkuzdaniowe. Po wypełnieniu ankiety przeanalizowałam wszystkie odpowiedzi i pogrupowałam je na najistotniejsze zagadnienia.
Poniżej przedstawiam wyniki, które uzyskałem. Dla każdego pytania wyodrębniłem najczęstsze odpowiedzi (zaznaczone na pomarańczowo). Odcięciem jest zsumowanie wszystkich odpowiedzi do łącznej liczby 80%. Pozostałe 20% powodów, dla których nie odżywiamy się dobrze, jest nieistotne i nie ma znaczącego wpływu na nasze zachowanie. Dzięki temu możemy skupić się na najważniejszych tematach.
- - Dlaczego nie odżywiamy się zdrowo?
- - Przede wszystkim dlatego, że wszyscy stoimy przed podobnymi wyzwaniami, jeśli chodzi o zdrowe odżywianie. Można je podsumować następująco:
- - Jak robić zakupy w sposób wydajny i niedrogi?
- - Jak ułatwić sobie mycie, krojenie i obieranie warzyw?
- - Jak przygotować zdrowe, proste (i niedrogie) posiłki?
- - Jak ograniczyć czas poświęcany na gotowanie posiłków?
- - Jak łączyć dania, tworzyć i bilansować posiłki?
- - Jak przekonać bliskich, że powinni zmienić swoją dietę?
- - Gdzie znaleźć motywację do wprowadzenia takich zmian?
- - Gdzie znaleźć na to wszystko czas?
Czy powyższe sytuacje są dla Ciebie niepokojące? To są pytania, które chyba każdy z nas zadawał sobie w swoim życiu w takim czy innym momencie.
Mogę sobie przypomnieć, jak przed laty zadawałem sobie podobne lub podobne pytania. Zmusiły mnie do tego okoliczności (reakcja alergiczna dziecka), a trochę mój własny wybór (chęć schudnięcia). Gdy każdy smartfon ma wyszukiwarkę, wydaje się, że odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki. Niestety, odpowiedzi te są często zbyt liczne i czasami sprzeczne. Postanowiliśmy sami znaleźć odpowiedzi. Zacząć od edukacji, a potem eksperymentować, aby zobaczyć, co działa.
Ten blog zawiera wszystkie nasze doświadczenia. Posłuchajcie mojej historii o odchudzaniu. Straciłam 20 kg w ciągu sześciu miesięcy. Razem z Tatianą opowiadamy również o tym, jak zdrowe odżywianie zostało wdrożone w naszej rodzinie. Jest to możliwe, ale wymaga czasu i cierpliwości, aby się uczyć i eksperymentować. Zachęcam Cię do tego, bo warto.