Co robi dla nas woda alkaliczna? 90% naszego ciała składa się z wody, kiedy się rodzimy. Pod koniec naszego życia pozostaje tylko 75% tej wody. Statystyki pokazują, że każdego roku wypijamy około 40 tysięcy litrów wody. Nikt nie ma wątpliwości, jak ważna jest jakość wody. Ale jak ważne i jak duże?
Bez wody nie może zachodzić żaden proces w naszym organizmie. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jest niezbędna do trawienia, eliminacji toksycznych produktów przemiany materii (toksyn) i wielu innych procesów. Woda jest dostępna w postaci różnych napojów, ale może być również spożywana z pożywieniem. Najlepszą jakość wody można znaleźć w warzywach i owocach. Woda ta jest dobrze zbudowana i ma odpowiednie pH, aby nawadniać i alkalizować organizm.
Dlaczego jakość wody jest tak ważna?
Nasze ciała produkują produkty przemiany materii każdego dnia. Nasze komórki są jak małe fabryki. Krew zaopatruje komórki w tlen i składniki odżywcze. Z drugiej strony gromadzi również (za pomocą układu limfatycznego) produkty przemiany materii, które muszą zostać usunięte. Nasza krew składa się w 90% z wody i może dotrzeć do najbardziej odległych zakątków naszego ciała, aby je odżywić i oczyścić.
Aby było to możliwe, musimy regularnie nawadniać nasz organizm. Indywidualne zapotrzebowanie na wodę różni się w zależności od wieku, aktualnego wysiłku fizycznego oraz środowiska, w którym żyjemy. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy średnio 30 ml wody na kilogram masy ciała dziennie. Picie mniejszej ilości wody może powodować zagęszczanie się krwi i limfy, przez co mniej efektywnie odżywiają i oczyszczają organizm.
Organizm magazynuje zanieczyszczenia, które nie zostały z niego wyeliminowane w różnych miejscach, gdzie będą one powodować najmniejsze zakłócenia, np. w tkance tłuszczowej. Zakwaszenie organizmu to stan, w którym nie wszystkie produkty przemiany materii są stale wydalane. Może to prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jednym z przykładów jest gromadzenie się w stawach substancji kwaśnych. Kwas moczowy, który nie jest usuwany podczas metabolizmu zakwaszających pokarmów, gromadzi się we krwi. Krystalizuje się on we krwi i odkłada się w stawach, powodując bolesną podagrę.
Regularne picie wysokiej jakości wody wypłucze organizm. Każda z 70 trylionów komórek naszego ciała otrzymuje swoją porcję wody. Czujemy się odżywieni, czyści, pełni energii i dobrego zdrowia.
Jakiego rodzaju woda jest potrzebna organizmowi?
Zasadowa jest w większości płynów ustrojowych i organów. Zakres pH we krwi wynosi 7,35- 7,45, a utrzymanie tego zakresu jest priorytetem dla naszego organizmu. Istnieje wiele powodów, dla których zakres pH krwi może się zmienić, takich jak: zakwaszająca dieta, stres, leki lub inne przyczyny, organizm aktywuje swoje bufory, aby przywrócić pH do optymalnych poziomów.
Drugą cechą charakterystyczną naszych płynów ustrojowych jest ich struktura. Cząsteczka wody składa się z dwóch atomów tlenu i jednego atomu wodoru. Tworzy ona cząsteczki, które mają swoje własne bieguny magnetyczne. W naturalny sposób odpychają się i przyciągają, tworząc różne struktury. Sześć cząsteczek wody jest potrzebnych do utworzenia optymalnej struktury wody, czyli takiej, która najbardziej nawadnia organizm. Jest to woda znajdująca się we krwi i limfie. Struktura ta umożliwia wodzie przenikanie przez błony międzykomórkowe i nawadnianie organizmu.
Woda strukturalna składa się z 6-cio cząsteczkowych klastrów i można ją znaleźć w świeżo wyciśniętych sokach z owoców i warzyw. Taka struktura występuje również w wodzie powstałej z topniejącego lodu.
Co to jest woda alkaliczna?
Jest to woda, która ma regularny układ (woda strukturalna) i ma ujemny potencjał utleniania/redukcji.
Klastra wody strukturalnej (alkalicznej) składa się z sześciu cząsteczek wody. Dzięki temu jest ona łatwiej przyswajalna, bardziej nawadnia i oczyszcza komórki organizmu. W porównaniu z klastrami wody wodociągowej, które zazwyczaj zawierają od 10 do 13 cząsteczek,
Potencjał oksydacyjno-redukcyjny (ORP), to zdolność substancji do przyłączania lub oddawania elektronów. Roztwór o ujemnej wartości ORP oznacza, że ma zbyt wiele elektronów, które mogą być oddane. To jest dokładnie to, co robi woda alkaliczna, jest ona dawcą elektronów. Woda alkaliczna neutralizuje wolne rodniki działając jako naturalny antyoksydant.
1. Niszczy niebezpieczne wolne rodniki.
Wolne rodniki są również znane jako utleniacze. Są to atomy lub jony, którym brakuje jednego elektronu z ich zewnętrznej powłoki. Utlenianie organizmu (spalanie składników odżywczych) produkuje pierwotne wolne rodniki w sposób ciągły. Są one pożyteczne. Chronią nasz organizm, zdobywając brakujące elektrony i atakując bakterie, wirusy i obce, zdegenerowane komórki.
Wtórne wolne rodniki odgrywają zupełnie inną rolę. Potrafią pobierać elektrony od zdrowych komórek. Mogą przyspieszać proces starzenia się organizmu i prowadzić do różnych chorób.
Wtórne wolne rodniki mogą powstawać, gdy dochodzi do zachwiania równowagi w utlenianiu i redukcji, która ma miejsce w organizmach kwaśnych. Wtórne wolne rodniki mogą być również tworzone, gdy spożywane są niezdrowe pokarmy, takie jak wysoko przetworzona żywność o wysokiej zawartości tłuszczów trans. Pieczone i smażone potrawy są głównymi źródłami wtórnych wolnych rodników. Tłuszcze, zwłaszcza te, które przekraczają punkt dymienia żywności, szybko się utleniają i stają się wtórnymi bombami wolnych rodników.
Woda alkaliczna jest antyoksydantem. Uwalnia wolne elektrony i wolne rodniki, chroniąc nasz organizm przed ich szkodliwym działaniem.
Nasze ciała mogą również czerpać naturalne antyoksydanty z pożywienia, takie jak witamina C, witamina E i selen. Witamina A znajduje się w marchwi, batatach, kapuście, cebuli i owocach. Witamina C znajduje się w kiszonej kapuście, porzeczkach, truskawkach i owocach cytrusowych. Selen, witaminę E i witaminę E znajdziemy głównie w produktach pełnoziarnistych.
Produkty te nie zawsze są uwzględniane w typowej diecie. Woda alkaliczna ma silne właściwości antyoksydacyjne dzięki ujemnemu potencjałowi utleniania (ORP =-100 mV...-200). Działa jak miotła przeciwko kurzowi, usuwając wtórne wolne rodniki. "Zamiata" wtórne rodniki uwalniając nadmiar elektronów.
2. Odkwasza (alkalizuje organizm).
Zasadowa jest większość płynów ustrojowych i narządów w organizmie człowieka. Wyjątkami są żołądek (kwas żołądkowy) i układ moczowy. Ten ostatni jest odpowiedzialny za pozbywanie się kwaśnych produktów przemiany materii. Aby móc dostarczać składniki odżywcze i eliminować kwaśne odpady, wartość pH krwi musi wynosić od 7,35 do 7,45.
Substancje alkaliczne nie są magazynowane w organizmie, dlatego muszą być pozyskiwane z zewnątrz, często poprzez pożywienie. Okazuje się, że większość ludzi spożywa dużo substancji zakwaszających, takich jak mięso, sery, cukry, tłuszcze. Organizm spożywając je, zużywa swoje minerały alkaliczne. Zasoby te nie są nieograniczone. Z wiekiem naturalna zdolność naszego organizmu do neutralizowania kwaśnych odpadów jest mniejsza, co prowadzi do ich gromadzenia i degeneracji.
Woda alkaliczna zawiera więcej elektronów niż jonów OH-. Zawiera również jony metali alkalicznych (wapnia i magnezu, potasu, sodu), które są niezbędne do neutralizacji kwaśnych produktów przemiany materii. Spożywanie wody alkalicznej pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu i zapewnia jego optymalne funkcjonowanie.
3. Nawadnia komórki ciała.
Woda alkaliczna to woda o strukturze, która składa się z 6 i mniej cząsteczek. Jest ona dokładnie taka sama jak woda zamrożona. Woda alkaliczna łatwo przenika przez błony komórkowe, nawilża i oczyszcza organizm.