Trudno jest znaleźć w swoim otoczeniu kogoś, kto nie choruje na raka. Kiedyś uważano, że przyczyna choroby ma podłoże genetyczne. Dziś wiadomo, że środowisko, w tym odżywianie odgrywa znaczącą rolę w ekspresji genów biorących udział w nowotworzeniu.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), choroby dietozależne to takie, które wynikają z błędów żywieniowych. Do chorób tych należą: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza1, a także niektóre nowotwory.
Dziś "prawdziwe" jedzenie jest produktem luksusowym. Jeansy z PEWEX-u były popularnym wyborem na początku lat 80-tych i 90-tych. Książki o dietach stały się bestsellerami z powodu zapotrzebowania na informacje o żywieniu.
Wiemy już, że istnieje związek między odżywianiem a zdrowiem. Niestety, wiedza ta jest zagłuszana przez zalew informacji, w tym modne diety i propagandę przemysłu farmaceutycznego i spożywczego.
Syntetyczne substancje chemiczne mogą być problemem, ale nie są główną przyczyną raka. Geny przekazywane przez nasze rodziny nie są jedynymi czynnikami, które decydują o tym, czy zachorujemy na jedną z tych śmiertelnych chorób.
Do rozwoju takiej choroby potrzebne są czynniki. Czynniki te obejmują geny, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Suplementy diety zawierające witaminy lub inne składniki odżywcze nie stanowią jednak profilaktyki zdrowotnej.
Co powoduje zmiany nowotworowe
Być może zastanawiasz się, co powoduje zmiany nowotworowe w komórkach. Czynniki rakotwórcze to substancje chemiczne, które powodują zmiany nowotworowe w komórkach. Są one często produktami ubocznymi procesów przemysłowych, na które narażona jest żywność, np. aromat dymu w serach i wędlinach. Najczęstszymi produktami spożywczymi w diecie Polaków XXI wieku są pieczywo, wędliny oraz owoce i warzywa.
Z azotynami mamy do czynienia w przypadku wyrobów wędliniarskich jako dodatku do wędlin i mięsa sprzedawanego w sklepach. Jest on niezbędny ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. Nadaje również przyjemny różowy kolor i wyśmienity smak.
Niestety, azotyny w żywności mogą powodować reakcję, w wyniku której powstają nitrozoaminy7, które według US National Toxicology Program przyczyniają się do powstawania nowotworów6.
Pocieszające jest to, że są w kraju producenci, którzy oferują produkty bez glutenu i sztucznych wypełniaczy. Ponieważ warzywa są źródłem związków azotowych, w swoich produktach zawierają surowe warzywa. Aby wzbogacić i uzupełnić produkt w witaminę A, stosuje się również suszone owoce Aceroli.
Smażyć, piec, czy gotować na parze?
Ważny jest również sposób obróbki termicznej żywności w naszych domach. Antakryloamid to kolejny związek z grupy substancji rakotwórczych. Powstaje podczas smażenia i pieczenia i ma działanie rakotwórcze. Znajduje się w chipsach, herbatnikach i płatkach śniadaniowych, a także w pieczywie i pieczonym mięsie7.
Kolejnym ważnym elementem w procesie nowotworzenia są wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Ta grupa związków chemicznych jest podobna do akrylamidu i powstaje podczas wędzenia, grillowania lub ogrzewania otwartym ogniem. Są one znane jako silne czynniki rakotwórcze lub mutagenne.
Owoce i warzywa są często kojarzone z pozytywnymi rzeczami. Być może wiele lat temu takie myślenie było możliwe. Dziś, zanim warzywo lub owoc trafi na nasze stoły, często ma bliski kontakt m.in. z regulatorem wzrostu, nawozem syntetycznym lub innymi herbicydami czy fungicydami. Pestycydy to miecz obosieczny. Chronią rośliny przed szkodnikami, a jednocześnie są toksyczne dla naszego organizmu, choć w różnym stopniu.
Według Environmental Working Group jabłka są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych pestycydami owoców7. Rośliny w supermarketach są celowo opryskiwane w miejscu ich wzrostu i dojrzewania. Muszą również wchłaniać duże ilości chemikaliów, aby chronić je przez dłuższy czas podczas transportu i przechowywania.
To samo dotyczy "nowych warzyw". Pierwsze warzywa wiosny. Rośliny te prawdopodobnie zostały przyspieszone, aby pojawiły się na półkach supermarketów wcześniej niż zwykle. Oznacza to, że gwarantowana jest obfitość azotanów i pestycydów.
Jak możemy to powstrzymać?
Istnieje łatwy domowy środek, który może być stosowany w celu zmniejszenia spożycia sztucznych składników używanych w hodowli. Mieszanka 50ml destylowanego wina i 4 litrów wody może być używana do moczenia owoców i warzyw przed ich spożyciem.
Ozonowana woda jest bardziej zaawansowanym i droższym sposobem mycia owoców, warzyw i mięsa. Ozon ma wiele zalet, między innymi całkowicie niszczy wszystkie zanieczyszczenia. Nie wytwarza on również rakotwórczych produktów ubocznych. Jest to przeciwieństwo chloru, który był tradycyjnie stosowany w przemyśle spożywczym10-11.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że wielu ludzi osiąga ogromne zyski handlując niezdrowymi produktami spożywczymi. Chcą, abyśmy jedli to, co jest sprzedawane, nawet jeśli powoduje to, że nasze życie będzie krótsze i bardziej nieszczęśliwe. Możesz się z tym zgodzić i jeść śmieciowe jedzenie, ale możesz też mieć bardziej satysfakcjonującą i pozytywną relację ze swoim ciałem i jedzeniem, które spożywasz1.